Idag har jag först varit och träffat killen på elfirman. Vi har tittat igenom våra önskemål när det gäller all el/tele/TV/media i huset.
Jag fick en massa goda råd, och han påpekade saker som en novis inte rimligtvis kan veta, men jag gick faktiskt inte med på riktigt allt han föreslog.
Jag fick peka ut var vi ville ha extra vägguttag eller flytta befintliga, placera infällda LED-spottar över fönstren och dimmer pÃ¥ taklamporna. Vi pratade kring utebelysningen, och han föreslog en kombination av ljus-sensor och tidur för utelamporna. Det lät mycket bra, och vi har passat pÃ¥ och ritat in tre extra utelampor. (Vi bor i en mörk landsdel med en låååång vinter…)
Däremot lade vi ner iden att ha infällda spottar i hela hallen/passagen/köket. Det skulle gå på många, många tusen, och sedan har man ju runda hål i taket för evigt. Det han föreslog var tre likadana takarmaturer i linje med en rad ställbara spotlights på en stång, och det lät mycket bättre. (Just den här heter Basisk och kostar 249 kr på IKEA. De har även en variant som har 5 spottar. Den heter Cesium och kostar 399 kr.)
![]()
När jag for hem ikväll tog jag som jag ofta brukar en sväng för att kolla om något hade hänt på tomten. Jag hade inga förhoppningar om att få se något mer än ett snöfält och fyra trästolpar som vanligt, men till min glädje och förvåning hade det börjat hända något! Snön var ihopskottad till en enorm hög i ena tomthörnet, och det stod stora paket med någonting inplastat på den uppskottade platsen. Det var för mörkt att se vad det var, men jag ska svänga förbi på förmiddagen imorgon och titta igen och ta några bilder.
Så spännande att det äntligen blir något synbart, och inte bara en massa papper med skisser och ritningar på!
Idag kom också protokollet från byggsamrådsmötet, och där stod precis som väntat att öppna spisens placering inte var godtagbar och skorstenens konstruktion var felaktig. Vi får tänka till kring hur vi ska göra, om vi ska överklaga eller om vi ska foga oss och placera kaminen i det motsatta (sämre) hörnet.
Warning: get_comment(): Argument #1 ($comment) must be passed by reference, value given in /var/www/bildtrix.se/pixelcat.se/bloggen/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 484
Ã… vad spännande, vilken vÃ¥r och sommar ni gÃ¥r till mötes. Jag kommer bombis att förlägga mina promenader förbi ert bygge för att ”spinka” lite…
Ha det som bäst!